• image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
 • image
Previous Next

bl.Matka Teresa z Kalkuty

Słowa bł.Matki Teresy z Kalkuty

Nie potrafisz zrobić tego, co ja.  A ja nie potrafię zrobić tego, co ty. Ale razem możemy zrobić coś pięknego dla Boga.

Ludzie są nierozumni, nielogiczni i samolubni. Kochaj ich, mimo wszystko. Jeśli czynisz dobro, oskarżą cię o egocentryzm. Czyń dobro, mimo wszystko. Jeśli odnosisz sukcesy, zyskujesz fałszywych przyjaciół i prawdziwych wrogów. Odnoś sukcesy, mimo wszystko. Twoja dobroć zostanie zapomniana już jutro. Bądź dobry, mimo wszystko. Szlachetność i szczerość wzmagają twoją wrażliwość. Bądź szlachetny i szczery mimo wszystko. To, co budujesz latami, może runąć w ciągu jednej nocy. Buduj, mimo wszystko. Ludzie w gruncie rzeczy potrzebują twej pomocy, mogą cię jednak zaatakować, gdy im pomagasz. Pomagaj, mimo wszystko. Dając światu najlepsze, co posiadasz, otrzymujesz ciosy. Dawaj światu najlepsze, co posiadasz, mimo wszystko.

Słowa bł. Chiary Luce Badano (1971-1990)

Chiara Luceurodziła się 29 października 1971 w Sasello koło Genui, w prostej, wierzącej rodzinie. Jej rodzice długo czekali na dziecko, przyjęli więc narodziny dziewczynki jako dar od Boga. Kiedy w 1981 roku Chiara razem z rodzicami poznaje Ruch Focolari, zaczyna radykalnie przestrzegać zasad płynących z Ewangelii. Zapala się w niej pragnienie świętości. Jedną z cech Chiary jest niezwykła wrażliwość na potrzeby innych, empatia, a także umiejętność utrzymywania głębokich przyjaźni. Uwielbia sport (szczególnie tenis i pływanie) oraz rozmowy z przyjaciółmi. Zapytana kiedyś, dlaczego nie mówi znajomym o Bogu i marnuje takie szanse, odpowiada, że ona nie ma o Nim mówić, lecz musi im Go dać. Systematycznie odkłada pieniądze na misje w Afryce. Pragnie zostać lekarzem…
Pewnego dnia podczas gry w tenisa odczuwa silny ból ramienia. Postawiona później diagnoza brzmi: rak kości. Chiara ma wtedy 17 lat. Choroba rozwija się i Chiara wie, że nadzieja na wyzdrowienie jest nikła. Unieruchomiona w łóżku mówi „tak” Jezusowi Ukrzyżowanemu i Opuszczonemu, łącząc swoje cierpienia z Jego bólem. Powtarza: „Dla Ciebie Jezu, jeśli Ty tego chcesz, ja również tego pragnę”. Zachwyca swą duchową dojrzałością rodzinę, przyjaciół i lekarzy. Jest pogodna, zdaje się na Wolę Bożą, cały czas jest w kontakcie z młodzieżą Ruchu Focolari. Kiedy nie ma już sił fizycznych, mówi: „Niczego już nie posiadam, ale mam jeszcze serce, którym mogę kochać”. Swoim rówieśnikom Chiara zostawia przesłanie: „Ja nie mogę już biec, ale chciałabym przekazać Wam pochodnię, jak na olimpiadzie. Macie jedno życie, warto przeżyć je dobrze”.

Słowa Jana Pawła II

Jan Paweł II

“Ja biskup Rzymu i pasterz Kościoła powszechnego, z Santiago kieruję do ciebie, stara Europo, wołanie pełne miłości: Odnajdź siebie samą! Bądź sobą! Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swoje korzenie. Tchnij życie w te autentyczne wartości, które sprawiły, że twoje dzieje były pełne chwały.” (Santiago de Compostela, 1982)

Myśli bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, założycielki Sióstr Misjonarek św. Piotra Klawera:

bl. Maria Teresa LedochowskaDrodzy rodacy! Im, który naród więcej czyni dla misji, tym lepiej w jego własnym kraju się dzieje. U nas dlatego tak smutno, że jeszcze tak mało ducha misyjnego.

Wspierać misje, to znaczy pracować dla ratowania dusz. Jest to dzieło po tysiąckroć ważniejsze aniżeli każde inne zajęcie na tym świecie, ważniejsze nawet aniżeli zdobycie przestrzeni powietrznej, o co trudzi się teraz tak wielu, ryzykując nawet życiem.

Drodzy Przyjaciele, dziękuję Wam z całego serca za to, co uczyniliście i co uczynicie dla mych kochanych misji, i zapewniam Was, że będziecie uczestniczyć we wszystkich modlitwach i dobrych uczynkach naszego Zgromadzenia.

Powtarzajmy wszystkim: „Naprzód, nie zatrzymujmy się, gdy chodzi o pozyskanie dusz i zapewnienie im wieczności pełnej szczęścia i chwały!”.

Kto pomaga misjonarzom, nagrodę misjonarzy otrzyma.

Celem Kościoła jest także chwała Boża i szczęście człowieka. Kościół został ustanowiony tylko po to, by nas nauczyć, jak mamy oddawać cześć Bogu, jak służyć mu, jak dojść do szczęścia wiecznego.

Moim zadaniem jest zachęcić katolików do współpracy w dziele szerzenia wiary katolickiej poprzez modlitwę i ofiary. Obym mogła osiągnąć ten cel.

Boski Król, który przyszedł na świat przez dziewicze Macierzyństwo Maryi, pragnie by tą samą drogą płynęły do wszystkich krajów nieprzerwanie Jego łaski. Dlatego Maryja może być słusznie wzywana jako „Królowa Misji”.

„Wszystko cokolwiek wam powie, czyńcie” lecz przede wszystkim to, co najbardziej leży Mu na sercu: głoszenie Ewangelii aż po krańce ziemi. I Maryja mówi nie tylko apostołom, ale ich prawowitym następcom- misjonarzom. Ona mówi to coraz głośniej również dzisiaj do licznych kapłanów i świeckich, jak zawsze- dyskretna i ukryta- przez swoją „dobrą radę” jest tą, która budzi poruszenie, mające na celu ewangelizację krajów misyjnych.

„Miłość Chrystusa przynagla nas”. I ta miłość Chrystusa pobudza nas do praktykowania dzieł miłosierdzia aż poza granice własnej ojczyzny, zachęca nas do niesienia pomocy wszędzie gdzie są potrzeby i do głoszenia dobrodziejstw Ewangelii.

Gdy miłujemy misje i interesujemy się nimi, to z pewnością ogarnie nas prawdziwy duch animacji misyjnej- z pełności serca usta mówią.

Od momentu, w którym Pan Jezus dał apostołom polecenie- jakby testament, aby szli na cały świat i nauczali wszystkie narody, istnieją w Kościele misjonarze. Pierwszymi byli sami apostołowie, a potem ich następcy, misjonarze i wszyscy ci, którzy im pomagają, a w pewnym sensie jesteśmy my wszyscy misjonarzami, gdy prosimy w modlitwie Pańskiej: „Przyjdź Królestwo twoje”. Przyjdź do nas wszystkich: do białych i czarnych, żółtych i czerwonoskórych.

Wszyscy: księża i świeccy- mężczyźni i kobiety, chłopcy i dziewczęta, a nawet małe dzieci- wszyscy mogą mieć udział w niesieniu światła wiary do Afryki.

Jeśli kochacie misje- będziecie modlić się za nie, Jeśli kochacie misje- będziecie prenumerować czasopisma misyjne, Jeśli kochacie misje- będziecie czytać o misjach i zachęcicie innych do czytania o nich, Jeśli kochacie misje- nie cofniecie się przed małą ofiara na rzecz misji.

Życie jest krótkie, wieczność nieskończona. Czyńmy wiele dobra dopóki znajdujemy się w drodze ku wieczności, abyśmy nie stracili cennego czasu na próżno. Starajmy się o wzrost chwały Bożej i pracujmy dla zbawienia dusz, pomni słowa św. Dionizego Areopagity: „Z rzeczy boskich najbardziej boską jest współpraca nad zbawieniem dusz”.

Papieskie Intencje Misyjne

Agnieszka, Augustyn, Flawian, Ildefons, Julian, Karol, Leonidas, Piotr, Radomir, Roger, Waleriusz

Z galerii...

Archidiecezja Poznańska